يکي از بنادر وشهرهاي مهم ترکيه آنتاليا است که به عنوان بهشت گردشگري توصيف مي شود . آنتاليا در مکاني طبيعي و زيبا واقع شده است . کوههاي توروس پوشيده از درختان کاج درياي شفاف راکنار زده و به سواحل صخرهاي زيبا وخليج هاي پنهان شکل داده است . در اين مناطق مراکز تاريخي مهمي وجود دارد که زيستگاه و حوش و گياهان مختلف است و در حال حاضر منطقه حفاظت شده به شمار مي رود . آنتاليا مي تواند تصوير کاملي از يک سفر خيال انگيز را بسازد . آنتاليا پايتخت توريستي ترکيه به شمار مي رود و مردم مهمان نواز آن هميشه آماده پذيرايي از گردشگران هستند . منطقه اصلي توريستي مديترانه منطقه زيباي آنتاليا است .طول ساحل هاي آنتاليا با در نظر گرفتن ناهمواريهايش 650 کيلومتر و طول مستقيمش 500کيلومتر مي باشد عمق دريا در بخش هاي غربي ساحل آنتاليا به خاطر شيب تند کوههاي مشرف به اين قسمت ها بيشتر مي باشد .

تاريخچه آنتاليا

استان آنتاليا يکي از استان ترکيه است . مرکز آن شهر آنتاليا است . معناي لغوي آنتاليا ، سرزمين آتالوس مي باشد و در زمان آتالوس دوم بنا شده است . اين شهر پس از پايان پادشاهي «برقها» براي مدتي مستقل بوده و بعدها هم به دست دزدها افتاده است . در سال 77 قبل از ميلاد اين شهر توسط فرمانده سرويلميوس ايسائوريکوس ضميمه خاک روم گشت در سال 67 قبل از ميلاد به عنوان پايگاه اصلي نيروي دريايي يوپمئيوس درآمده بوده است . زيارت هادريانوس از اين شهر باعث پيشرفت آن شد (130 بعد از ميلاد) اين شهر در زمان بيزانسها مرکز کليساي جامع بوده و نامش آتالئيا بوده و بعد از تصرف ترکها پيشرفت بزرگي داشته است .

 

بهترين زمان سفر به آنتاليا

آنتاليا داراي آب و هواي خاص مديترانه اي است با تابستانهاي آفتابي و زمستانهاي معتدل . از اواسط آوريل تا نوامبر (فروردين تا آبان) براي شنا مناسب است . متوسط دماي هوا در تابستان 28 درجه سانتي گراد و دماي آب 27 درجه سانتي گراد است . در حدود 300 روز در آنتاليا براي شنا مناسب است . اگر باران را دوست داريد و از راه رفتن در زير باران لذت مي بريد مي توانيد در ماه آوريل به آنتاليا سفر کنيد و از رنگين کمانهايي که در بعد از ظهر روزهاي باراني ايجاد ميشود لذت ببريد .

 

ديدنيهاي آنتاليا :

کاله ايچي به شهر قديمي آنتاليا معروف است که توسط رومي ها بنا گرديد و با ديوارهاي بلند که به دريا ختم شده محاصره و تحت حفاظت بوده است . بندر قديم بندر قديم آنتاليا در گذشته يک خليج کوچک بوده که دور آن قلعه بوده و در دوران سلجوقيان ساخته شده . اين بندر امروزه به عنوان گردشگاه از آن استفاده ميشود و فقط لنگرگاه قايقهاي تفريحي است . خانه هاي قلعه امروزه بدون تغيير بازسازي شده و باعناوين مراکز تفريحي و پانسيون در خدمت جهانگردان قرار دارد .

 

برج ساعت

در گذشته 80 برج در دور شهر آنتاليا قرار داشته که اکنون از همه آنها فقط يک برج ساعت مانده ميدان کاله کاپيسي بعنوان سمبل صلابت و پايداري جاي خود را در اين شهر قديمي حفظ کرده است .

 

Yiyli Minare (ييولي مناره)

در مرکز شهر آنتاليا قرار دارد مناره مسجد اعظمي است که سلطان سلجوقي علاءالدين کيقباد در سال 1230 از کليسا به مسجد تبديل کرده است . مناره شيار دار در اولين نگاه مانند يک بناي يادگاري چشم نواز است و به عوان سمبل شهر نيز مي توان آن را قبول کرد . کف اين مناره که از بناي مسجد جدا بوده و بلافاصله در کنار مسجد در ميدان کاله کاپي سي ساخته شده به شکل مربع سنگفرش شده است . به اين دليل که بدنه اش از آجر و به شکل قاچ قاچ بوده ، همچنين از هشت عدد نيم استوانه ساخته شده است به ييولي مناره مشهور شده است . تنه ضخيم مناره در سايه اين شيارها صاحب بنايي بسيار زيبا مي باشد . بدنه مناره مزين به آجرهايي سرخ با چين هايي فيروزه اي مي باشد .

 

Kesilk Minare (کسيک مناره)

اين اثر در واقع نمايانگر تاريخ کهن شهر که زمان رومي ها ، بيزانس ، سلجوقيان ، عثماني ها تا به امروز را شامل ميشود ، مي باشد . در قرن پنجم ميلادي از طرف بيزانس به نام مريم مقدس و به عنوان کليساي Byzantine ساخته شد و در زمان بايزديد دوم از طرف شاهزاده کورکوت تبديل به مسجد شده است .

 

Hadrianus Gate (دروازه هادريان)

يکي از آثار به جاي مانده از زمان روميان دروازه هادريان است . اين دروازه شامل ديوار بلندي مي باشد که قسمتي از آن به عنوان موج شکن بوده و شهر را از طوفانهاي سهمگين حفظ مي‌کرده است . دروازه هادريان در سال 1960 مرمت شده است .

 

موزه آنتاليا

اولين موزه آنتاليا در سال 1922 با جمع آوري آثار تاريخي از گوشه و کنار آنتاليا در مسجد علاء الدين تشکيل شد و با انتقال اين اثرها به ييولي مناره و کليه اش (دارالفنون) در سال 1937 براي بازديد عموم حاضر شد و در سال 1972 در بناي فعلي اش شروع به فعاليت نمود . اين موزه در سال 1988 برنده جايزه ويژه شوراي عالي اروپا شد . اين موزه از 13 سالن نمايش ، بخش کودکان و حياط نمايش تشکيل شده و آثار تاريخي منطقه با توجه به دوره هاي تاريخي در اين مکان به نمايش درآمده است .

 

Altinbesik Dudensu Cave (غار آلتين بشيک)

اين غار در شهر ابرادي قرار دارد . در اين غار 2 درياچه زير زميني قرار دارد که طول يکي از آنها 125 متر است . اين غار يکي از بزرگترين و مهمترين غارهاي ترکيه است . درياچه ها و مجموعه سنگي زيباي موجود در داخل غار همگي از جنس سنگ تراورتن (سنگ آهک سفيد) هستند .

 

Damlatas Cave (غار داملاتاش)

شناخته شده ترين و در دسترس ترين غاري که مي توان از آنتاليا به آن رسيد غار داملاتاش است . در اين غار ديوارهاي سنگي به طرز خارق العاده اي در طول زمان تغيير شکل يافته اند . ديدن مناظر خارق العاده طبيعي و سنگهاي تغيير شکل يافته باعث شده امروزه گردشگران از اين غار ديدن کنند .

 

Karain Cave (غار کارائيني)

از جمله قديمي ترين مکانهاي سکونت انسانها در کشور ترکيه مي باشد . اين مکان داراي يک ورودي مجزا است که با نور خورشيد روشن مي شود که در ادامه به 3 تالار بهم پيوسته منتهي مي گردد . در داخل موزه کوچک که در کنار درب ورودي اين غار قرار دارد برخي از آثار باستاني که قدمت آنها به 000/160 سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد وجود دارد . ويرانه هاي شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلنداي يک فلات 1050 متري در ناحيه غربي کوهستان گوللوک از جمله نقاط ديدني ديگر اين منطقه است .