كشور تركيه در غرب آسيا و جنوب شرقي اروپا قراردارد و از شمال به بلغارستان و درياي سياه، از شمال شرق به گرجستان، از شرق به ارمنستان، جمهوري آذربايجان و ايران، از جنوب به عراق، سوريه و درياي مديترانه و از غرب به درياي اژه و يونان محدود است. كشور تركيه از بخش اروپايي و آسيايي تشكيل يافته و بوسيله تنگه هاي بسفر و داردانل و درياي مرمره از قاره اروپا جدا مي گردد . اين كشور سرزميني است كوهستاني كه قسمت اعظم آن را فلاتها و كوههاي متعددي چون توروس و آرارات در برگرفته است . برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست . هر شخصی با داشتن گذرنامه معتبر می تواند به مدت 3 ماه در ترکیه اقامت کند.
 

موقعیت ترکیه :

كشور تركيه در غرب آسيا و جنوب شرقي اروپا قراردارد و از شمال به بلغارستان و درياي سياه ، از شمال شرق به گرجستان ، از شرق به ارمنستان ، جمهوري آذربايجان و ايران ، از جنوب به عراق ، سوريه و درياي مديترانه و از غرب به درياي اژه و يونان محدود است . كشور تركيه از بخش اروپايي و آسيايي تشكيل يافته و بوسيله تنگه هاي بسفر و داردانل و درياي مرمره از قاره اروپا جدا مي گردد . اين كشور سرزميني است كوهستاني كه قسمت اعظم آن را فلاتها و كوههاي متعددي چون توروس و آرارات در برگرفته است . برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست . هر شخصی با داشتن گذرنامه معتبر می تواند به مدت 3 ماه در ترکیه اقامت کند . سفر به تركيه به طرق ذيل امكان پذير است .

وقعیت ترکیه
 
فرهنگ پرچم در ترکیه

فرهنگ پرچم در ترکیه :

در تاریخ بشریت پرچم از جایگاه ویژه ای برخوردار است. پرچم نماد گروهی از مردم یا ملتی می باشد که آنان را از بقیه متمایز می سازد . به هنگام جنگها به دلیل فقدان وسائل ارتباطی مابین فرماندهی و نیروهای درگیر در میدان نبرد ، پیامها به وسیله پرچم به آنها ارسال می شد . اگر پرچم سقوط می کرد ، جنگجویان متوجه می شدند که ارتش آنان نیز شکست خورده است . لذا نگهداری از آن اهمیت خاصی داشت . در ترکیه پرچم نزد مردم از اهمیت خاصی برخوردار است . مردم این کشور در مناسبتهای خاص، پرچم کشورشان را از پنجره و یا در خانه هایشان آویزان می کنند . همچنین در راهپیمائیهای مختلف پرجمهای بسیاری توسط مردم خریداری می شود . فرهنگ احترام به پرچم در ترکیه ریشه بسیار قوی دارد به نحوی که فکر بی احترامی به پرچم ترکها را بسیار عصبانی می کند . زمانیکه ارتش یونان در پایان جنگ جهانی اول و شکست متحدین منجمله عثمانی ، شروع به اضغال خاک ترکیه کنونی کرده و شهر ازمیر را به اشغال خود در آورده بود ، پرچم ترکیه را به زیر انداخته و بی احترامی کرده بود. زمانیکه نیروهای ترک به رهبری آتاترک این شهر را آزاد ساختند برخی از مردم جلوی استانداری پرچم یونان را پهن کرده بود تا آتاترک از روی آن رد شود . آتاترک به محض دیدن این صحنه عصبانی شده و پرچم را با احترام جمع کرده و به ارتش یونان فرستاده بود زیرا آنرا بی احترامی به مردم یونان تلقی کرده و علیرغم نبرد با ارتش یونان توهین به مردم آن کشور را نادرست ذکر کرده بود . این امر نشاندهنده اهمیت پرچم به عنوان نماد یک ملت در نزد ترکها می باشد . قوانین این کشور نیز مجازاتهای سختی را برای بی احترامی به پرچم در نظر گرفته است . پرچم فروشی یکی از شغلهای رایج در ترکیه می باشد . برخی از مردم تنها از راه فروش پرچم امرار معاش می نمایند . چندین کارخانه تولید پرچم در سطح کشور نیز به فعالیت مشغول می باشند . از آنجائیکه اغلب مردم ترکیه در خانه های خود پرچم نگهداری می کنند ، فروش آن نیز متداول می باشد . در اعیاد رسمی ملی و مذهبی و نیز مناسبتهای خاص منجمله سالگرد پیروزی نظام جمهوری مردم ، در خانه های خود پرچم نصب می کنند . به نحوی که برخی به هر مناسبتی پرچم را از محل کار و زندگیشان نصب می کنند . روایات مختلفی درباره پرچم ترکیه نقل می شود . در جنگهای بالکان بسیاری از جوانان ترک کشته شدند و این تلفات آنقدر زیاد بود که بر تاریخ عثمانی تاثیرگذار شد . در این جنگ خون جوانان ترک در همه جا ریخت و حوضچه های کوچک خون در همه جا مشاهده شد . در شب آن جنگ ، ماه و ستاره در حوضی از خون ترکان منعکس شد که الهام بخش پرچم ترکیه نوین شد . از آنجائیکه برای برقرای نظام جمهوری و رهائی کشور از دست اشغالگران خون بسیاری از سربازان ریخته شد ، پرچم این کشور به عنوان نماد جانفشانیهای سربازان ترک درآمده و از اهمیت ویژۀ تاریخی اجتماعی و سیاسی برخوردار شد .

 

شرایط و نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

اتباع خارجی نیز در ترکیه می توانند عقد ازدواج خود را جاری کنند . مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می باشد . برای نمونه اتباع ایرانی می بایستی از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکار برسانند . حداکثر زمان برای اتمام مراحل ازدواج در ترکیه 2 روز می باشد . در زیر مراحل کامل عقد ازدواج آمده است .

شرایط و نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه
 
مراجعه به کنسولگری کشور متبوع خارجیها

1. مراجعه به کنسولگری کشور متبوع خارجیها

اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی باشند ، هردو شخهصا می بایستی به کنسولگری مراجعه کرده و پس از واریز 9 یورور برای هر نفر در بانک ایش بانک برگه تجرد دریافت داشته و جهت تائید به وزارت امور خارجه برده می شود . لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران می بایستی اجازه پدر داشته باشند و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند . برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و 3 قطعه عکس خواسته می شود .

 

2 . تائیدیه از وزارت امور خارجه ترکیه

برگ تجرد صادر شده از سوی کنسولگری به وزارت خارجه ترکیه ارائه شده و در تائیدیه وزارت خارجه باید اخذ شود. در این مرحله 15 لیر ترک برای هر برگه درخواست می گردد .

 تائیدیه از وزارت امور خارجه ترکیه
 
آزمایش خون

3 . آزمایش خون

برای آزمایش خون متقاضیان ازدواج می بایستی به بیمارستانهای دولتی و یا موسسات غیر انتفاعی و خیریه مراجعه کرده و در مورد بیماریهای ارثی و خونی آزمایشاتی انجام پذیرد . آزمایش خون در بیمارستهای دولتی مجانی می باشد ولی برای خارجیان در زمینه تست ازدواج ارائه خدمت نمی کنند که می توان به موسسات خیریه نظیر مبارزه با تالاسمی مراجعه کرده و نتیجه آزمایشات که معمولا روز بعدی مشخص می شود را به مراکر ویژه برای تائید آنها داده می شود . در این مرحله زوجین باید حضور داشته باشند .

 

4 . امضا فرمهای ویژه در دفاتر ثبت اسناد رسمی

فرمهای ویژه از شهرداریها گرفته شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت اسناد باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می شود . می توانید پاسپورتتان را به هر یک از دفاتر ترجمه برده و آنرا در نوتر یا دفاتر ثبت اسناد تائید کنید .

 امضا فرمهای ویژه در دفاتر ثبت اسناد رسمی
 
 تعیین وقت عقد رسمی

5 . تعیین وقت عقد رسمی

پس از انجام این امور 20 لیر برای کمک به درختکاری پرداخت می کنید و بسته به نوع سالن نکاح مبلغی از 40 لیر تا 300 لیر پرداخت می کنید . در صورتیکه خواهان حضور عاقد در محلی غیر از شهرداری باشید باید هزینه های ایاب و ذهاب او نیز پرداخت شود .

 

6 . ثبت رسمی در ایران

پس از پایان عقد رسمی در ترکیه شما در این کشور رسما زن و شوهر محسوب می شوید. برای ثبت رسمی در ایران می بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید .

ثبت رسمی در ایران
 
كشتيراني

كشتيراني :

کشور ترکیه که از سه طرف از جانب دریاها احاطه شده است و دارای زیبایی فوق العاده است برای علاقه مندان آن یک بهشت محسوب می گردد .

 

توريسم اعتقادي :

ترکیه که در طول تاریخ میزبان پیروان ادیان مختلف بوده و دارای آثار باستانی بسیاری است برای علاقه مندان و پیروان ادیان الهی برای بازدید این آثار دارای پتانسیل بسیاری است .

توريسم اعتقادي
 
جوانان ترکیه

جوانان :

ترکیه از نظر بافت جمعیتی یک کشور جوان محسوب می گردد . بنا براین کشور چه در داخل و چه در خارج از کشور برای تفریح و گذراندن تعطیلات برای جوانان صاحب تأسیسات و کمپهای بسیاری است و خدمات ارزان قیمتی در این خصوص ارائه می دهد .

 

مناطق ييلاقي :

ترکیه اقلیم و جغرافیای مخصوص بخود است و از نظر مناطق ییلاقی نیز بسیار غنی است و از نظر زندگی فرهنگی ییلاقی مکانی بسیار با ارزش است .

مناطق ييلاقي ترکیه
 
آب درماني ترکیه

آب درماني :

ترکیه دارای آب گرم معدنی و شفا بخش بسیار است که در این مورد از تأسیسات توریستی مناسب برخوردار می باشد .

 

گياهان :

ترکیه دارای اقلیم متفاوتی است و این خصوصیات باعث آن شده تا از نظر جغرافیایی و اقلیمی مکان بسیار خوبی از نظر گیاهی و گیاه شناسی در دنیا محسوب شود .

گیاهان ترکیه
 
پرندگان ترکیه

پرندگان :

ترکیه برای حیات پرندگان دارای طبیعت بسیارمناسبی است و این پرندگان در هر نوع تنوع زیستی زندگی می کنند و این کشور مکان بسیار مناسبی جهت شناخت و تحقیق درباره آنهاست. تا به امروز در ترکیه تعداد 450 نوع پرنده به ثبت رسیده است .