از خزر تا خلیج فارس، سرزمینی است کهن که خداوندگار آسمان و زمین همواره از آن پاسداری می نماید. هر گوشه از خاک و آب این سرزمین قصه ای در دل خود دارد و آرمانی آنرا زنده نگه داشته است و سفر تن دادن به جان قصه هایی است که هویت ایرانیان را تعریف میکند.

سفر از جمله قدیمی ترین عادات  ما ایرانیان است ، و چند سالی است که  سفر به جنوب عموما به یاد جزیره هایی مانند کیش، قشم و هنگام می افتیم و هنوز کمتر پیش می آید که جزیره هندورابی را در نظر بگیریم.  هندورابی جزیره ای بسیار کوچک و البته تنها  که صحنه های زیبای طبیعت خود را تا کنون  حفظ نموده است. جزیره هندورابی در خلیج فارس زاده شده و به حیات خود ادامه می دهد  و جزیره ای بکر و آرام است که می تواند سواحلی بسیار عالی برای تفریحات ساحلی و حتی شنا داشته باشد. با راهنمای سفر به هندورابی می توانید برای رفتن به این جزیره برنامه ریزی کنید. بنابراین امیدواریم به خوبی این جزیره را به دیگر مردم کشورمان معرفی نماییم.

گروه گردشگری تاپ تورز، به عنوان یکی از قدمت دارترین گروههای گردشگری در جنوب کشور و به خصوص جزیره زیبای کیش از این پس  سعی در شناساندن هر چه تمام تر جنوب ایران و جاذبه های ایران است تا برای ایرانگردی راهنمای مناسبی را در اختیار داشته باشید. پس راهنمای سفر به هندورابی می تواند یکی از منابع پیش روی شما برای رفتن به این جزیره باشد.

 با خواندن راهنمای سفر به هندورابی و قدم گذاشتن بر این جزیره به راحتی متوجه خواهید شد که با جزیره ای بسیار مسطح و صاف و بدون هیچ گونه ارتفاعات و کوه ها ی بلندی روبرو هستید. باید گفت که بلندترین نقطه این جزیره ۴۵ متر ارتفاع دارد. جمعیتی کمتر از ۲۰۰ نفر، آن را در گروه جزیره های کم جمعیت قرار می دهد، به طوری که می توان آن را به نوعی متروکه دانست. خانه های اهالی این جزیره، قدیمی ساز، گچی و با نماهایی سفید هستند که خود جزو جاذبه های فرهنگی مردم این جزیره به حساب می آیند.

همین ویژگی را می توان از جاذبه های جزیره های هندورابی دانست. هرچند هنوز  سیل عظیم گردشگران ایرانی  و هتل های لوکس چند ستاره، مراکز خرید شلوغ پر از ازدحام خریداران، جشن های شبانگاهی و البته آلودگی هایی که تمام این صنایع با خود به همراه می آورند، وارد این جزیره نشده است. در اینجا، اما با صمیمیت مردمانی مهربان و خانه ای بسیار سنتی روبرو هستید. اینجا جذابیت های خاص خود را دارد.

جاذبه هایی که در سفر به جزیره هندورابی می بینید

با سوار شدن به شناورهای  دریایی  در جزیریه کیش و یا با سوار شدن به قایق های بندر چیروییه میتوانید قدم به ساحل جزیره هندورابی بگذارید...

روستاهای قدیمی جزیره

جزیره هندورابی، روستایی به همین نام دارد. در راهنمای سفر به هندورابی به دیدن روستایی با خانه هایی سنتی که از سنگ، مرجان ها و گچ ساخته شده اند، بروید. تعدادی از آن ها، به شیوه خانه های امروزی مرمت و بازسازی شده اند. در این روستا اتاقی به عنوان مدرسه و یک مغازه کوچک به عنوان فروشگاه و سوپرمارکت وجود دارد. زبان مردم این جزیره اغلب، عربی است. با این وجود، تعدادی نیز فارسی می دانند و اگر عربی نمی دانستید هیچ نگران نباشید. باز هم می توانید فارسی با تعدادی از اهالی روستا صحبت کنید. کودکان مدرسه ای این روستا را در لباس های محلی خواهید دید که به شما گردشگران بسیار کنجکاوانه می نگرند و شاید برای فروش یکی از صنایع دستی خود، به سمت شما بیایند.

در سفر به جزیره هندورابی با یکی از صحنه های تاریخ ایران نیز، روبرو می شوید. دو روستای الدورات و الصراۀ در کنار روستای هندورابی قرار گرفته اند. در هنگامی که پرتغالی ها در جنوب ایران پایگاه داشتند، در این جزیره سکونت می کردند و هندورابی یکی از پایگاه های جنگی ارتش پرتغالی ها در جنگ بوده است. شاید هنوز بتوانید خرابه ها و ویرانه های روستای پرتغالی را ببینید و گذشته را تصور کنید.

براساس یک افسانه محلی هم هند و رابی اسم یک زوج عاشق بوده که به این جزیره می‌آیند و باهم زندگی می‌کنند.

هنگامی که به بازدید از روستاها و خرابه های الدورات و الصراۀ می روید، قبرستانی قدیمی را در کنار آن ها خواهید دید. قبرستانی که در آن، نه تنها ایرانیان، بلکه پرتغالی ها هم به خاک سپرده شده اند. قبور با سنگ هایی که نشان دهنده جنسیت دفن شده است، تنها نشان دهنده شخص بوده و هیچ نشانی از نام شخص مدفون شده نیست. بر روی قبرهای مردان تنها یک سنگ و بر روی قبرهای زنان دو سنگ گذاشته شده است. در نتیجه، این قبرستان قدیمی، با دیگر قبرستان های ایران بسیار متفاوت است.

مسجد تک مناره اهل سنن در این جزیره، تنها مسجدی است که به شیوه های سنتی ساخته شده است. این مسجد زیبا گنجایش تمام اهالی جزیره را دارد و با سیمان و خاک ساخته است. با این وجود، همچنان حال و هوای سنتی و بافت تاریخی خود را حفظ نموده است.

 

در راهنمای سفر به هندورابی جای تفریحات آن خالی است. خوشبختانه هنوز هم می توان در خلیج فارس، جزیره ای را تماشا کرد که هنوز گردشگران و شلوغی محیط آن را تغییر نداده است. سواحل بکر، آرام و دست نخورده در سفر به جزیره هندورابی انتظار گردشگرانی را می کشد که به دنبال آرامش هستند. این سواحل برای بازی های ساحلی بسیار مناسب است. سواحل شن های نرم، آب هایی سبز رنگ و مرجانی خلیج فارس با صخره هایی عجیب و غریب که توسط امواج دریا تراشیده شده اند، در سوی دیگر جزیره قرار دارند. صخره ها، محیطی مرموز و جذاب را برای عکاسی به وجود آورده اند. در اینجا، غارهایی کوچک و بزرگ وجود دارد.

از دیگر بناهای قدیمی جیره که مربوط یه حیات جزیره است و بسیار اهمیت دارد، آب انبار قدیمی جزیره است. در راهنمای سفر به هندورابی پیشنهاد می دهیم که به دیدن تنها منبع جمع آوری آب شیرین جزیره باشید. آب انباری که آب باران را برای مصرف اهالی جزیره در خود جمع می نماید. این آب انبار البته، مکمل چاه های آب شیرین جزیره است و هنگامی که چاه ها در سال های کم بارش، خالی می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

سفر به جزیره هندورابی تنها به معنی بازدید از روستاها و جاذبه های فرهنگی نیست. کلوپ تفریحات دریایی برای گردشگران، تفریحات آبی جذابی را فراهم می کنند. به طور مثال اگر به غواصی علاقه دارید، یکی از زیباترین سواحل مرجانی را با لاکپشت ها و دیگر موجودات دریایی انتظار شما را می کشند. سواحل کم عمق و زلال این جزیره، محیط روشن و مناسبی برای غواصی فراهم نموده است. همچنین تفریحات دیگری همانند جت اسکی، موتور سواری در سواحل، سافاری و … از جمله هیجان انگیز ترین تفریحاتی است که می توانید آن ها را در کلوپ تفریحات دریایی انجام دهید.

در کنار این کلوپ، رستورانی صمیمی وجود دارد که توسط اهالی روستا اداره می شود و محیطی آرام و دوست داشتنی را برای شما گردشگران فراهم می کند. می توانید انواع غذاهای دریایی جنوب را در این رستوران سفارش دهید.

سواحل جزیره، از اواسط اسفند تا اواخر خرداد ماه، تبدیل به بستری برای تخم گذاری تمام لاک پشت های منطقه می شوند. لاک پشت های کوچک و بزرگ، همه ساله به این جزیره می آیند و در آرامش و امنیت جزیره، چاله هایی برای تخم گذاری می سازند. این منظره می تواند یکی از زیباترین صحنه هایی باشد که در زندگیتان دیده اید. همچنین بیرون آمدن لاک پشت ها از تخم و سرازیر شدنشان به سمت آب، یکی دیگر از اتفاقات محیط زیستی است که در راهنمای سفر به هندورابی می توانید، شاهد آن باشید. همچنین انواع گونه های رنگارنگ ماهی ها را، در زیر آب های این جزیره به هنگام غواصی می توان مشاهده کرد. ماهیانی مانند دم زرد، پیکاسو، ملوان، یونیک، جراح ماهی و انواع مرجان ها قابل مشاهده هستند.

دسترسی ها در راهنمای سفر به جزیزه هندورابی

جزیره هندورابی جزیره ای کوچک، با مساحت حدود ۲۳ کیلومتر مربع است که همانند بچه ای کوچک در میان پدر و مادر بزرگش یعنی دو جزیره کیش و لاوان واقع شده است. این جزیره را جزو استان بندرعباس و شهرستان بندر لنگه می دانند و محیطی بسیار متفاوت تر از مناطق گردشگری در کیش و قشم دارد. همچنین جزیره هندورابی از توابع بخش جزیره کیش است. بسیاری از گردگشرانی که به دنبال تفریح و اقامت در هتل های کیش و هتل های قشم هستند، به این جزیره سفر کرده و راحتی بیشتری را در سفر می طلبند. افرادی که گشت و گذار در میان مراکز خرید کیش و مراکز خرید قشم را می پسندند یا شنا و غواصی در کنار دلفین ها را در جزیره هنگام ترجیح می دهند.

جدای از این گروه گردشگران که عموما خانواده ها را تشکیل می دهند، گروهی دیگر از گردشگران هستند که به دنبال مناطق بکرتر و دست نخورده تر هستند و آرامش را در سواحل جنوب ایران جستجو می کنند. برای گروه دوم، ما راهنمای سفر به هندورابی را پیشنهاد می دهیم. جاذبه های این جزیره حتما هر گردشگری را که به دنبال ساعت ها نشستن در آرامش ساحل یا تماشای زندگی حیوانات آبزی در کنار ساحل هستند، راضی نگه می دارد.

تمام ایرانیان و گردشگران ایرانی با کیش آشنایی دارند. جزیره ای که پر از مراکز خرید لوکس و هتل های ۵ ستاره، ۴ ستاره و حتی ۳ ستاره بسیار با استانداردهای جهانی است. منطقه آزادی که از تمام جهان، گردشگران را به سمت خود جذب می کند. با این حال، اگر از سمت غرب جزیره شلوغ کیش در فصل زمستان و بهار حدود ۳۰ کیلومتری قایقرانی کنید به جزیره ای متضاد با آنچه که در کیش دیده اید می رسید. جزیره ای که شاید در وهله اول برایتان، شبیه به جزیره ای دورافتاده برسد که کمتر کسی وارد آن شده است. با سفر به جزیره هندورابی به دنیای متفاوتی از جزیره های توابع کیش، پا خواهید گذاشت. بیشتر گردشگرانی که وارد کیش می شوند، می توانند با یک قایق خود را به این جزیره برسانند.

با این وجود، لازم است  که برای آشنایی با راهنمای سفر به هندورابی از دفاتر گردشگری گروه گردشگری تاپ تورز با مراجعه به  وبسایت www.ttgroup.ir بروید و با شماره تلفن 8586-021 برای همراهی با شما در این سفر تماس بگیرید.
کشتی کاتاماران تاپ تورز
 
کشتی کاتاماران تاپ تورز
کشتی کاتاماران تاپ تورز

 

 

 
کشتی کاتاماران تاپ تورز
کشتی کاتاماران تاپ تورز