آلمان (به آلمانی: Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: BRD:Bundesrepublik Deutschland) ، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است . آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه ، بلژیک ، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد . مساحت آن ۳۵۷۱۲۱.۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر ، پرجمعیت‌ ترین کشور اروپا است .
 

اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین آلمان به ۵۰۰ هزار سال پیش و انسان‌ های نئاندرتال بازمی ‌گردد . رومی ‌ها اولین گروه از انسان ‌های متمدن بودند ، که در آلمان ساکن شدند . تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه ‌ها بود . در این سال شارلمانی توانست کشور های رم را متحد کند ، اما این اتحاد کوتاه مدت بود . از سرزمین‌ های متعلق به وی ، سه پادشاهی شکل گرفت ، که یکی از آن‌ ها به آلمان امروزی ختم می‌ شود . اولین پادشاه آلمانی ‌زبان در این سرزمین ، لودویگ شاه آلمانی بود . دیگر کشورها از آن پس ، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌ شناختند . پس از این دوره ، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید ، این دوره که شامل قرون وسطی می‌ شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود . ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌ توان از رویداد های مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت . با پایان جنگ جهانی اول ، قیصر مجبور به استعفا شد ، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌ نامند . با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژاد پرستی ، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید . این حزب تا پایان جنگ‌ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود . پس از جنگ‌ جهانی دوم ، کشور آلمان ، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد ، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند . آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است . این ایالت‌ ها می‌ توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ ترین کشور های جهان است و به عنوان ثروتمند ترین عضو اتحادیه اروپا ، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می ‌شود . شهرهای بزرگ آلمان برلین ، هامبورگ ، مونیخ و فرانکفورت می ‌باشند . آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت ‌های زیادی را متحمل شد . پس از پایان جنگ با وام‌ هایی که از کشور های متفق گرفت ، توانست کشور را بازسازی کند . جمهوری فدرال آلمان هم‌ اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد ، ناتو ، کشور های گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است .

 

نام آلمان :

واژه آلمانی ( دویچ ) ( به آلمانی : Deutsch ) دارای معنای اولیه متعلق به مردم بوده ‌است . در سدهٔ پانزدهم میلادی ، نام رسمی حکومت این سرزمین ، تویتونیکوم رگنوم ( به لاتین : Teutonicum Regnum ) یعنی حکومت کشورهای آلمانی به وجود آمد . واژهٔ Deutschland از همین نام گرفته شد . در زبان فارسی نام آلمان بر می ‌گردد به قبیلهٔ آلامان ‌ها که در گذشته ‌های دور در این کشور می ‌زیسته ‌اند . در زبان ‌های فرانسوی و اسپانیایی نیز نام این کشور به آلامان ‌ها بر می‌ گردد .

نام آلمان
 
جغرافیای طبیعی آلمان

جغرافیای طبیعی آلمان :

این کشور دارای ۱۶ ایالت است . بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک ‌ترین برمن در شمال غربی است . آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه ‌ای از باتلاق ‌ها و دریاچ ه‌ها است . در شمال این کشور سرزمین‌ های پست قرار دارند که سواحل آن سد بندی شده ‌است . دشت ‌های پست شمالی به دشت ‌های مرکز آلمان وصل می‌ شوند . بزرگترین دشت‌ های آلمان دشت‌ های راین بالا ، وستفالن و دشت‌ های منطقه لایپزیگ هستند . در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می ‌شود . در قلب آلمان رشته‌ کوه‌ های مرکزی قرار دارند ، این رشته ‌کوه ‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می ‌کنند . کوه‌ های هارتس ، ارتس ، فیشتل ، هونسروک و جنگل‌ های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌ شده ‌اند . بلند ترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه ، در قسمت آلمانی رشته‌ کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است .

 

زبان مردم آلمان :

زبان رسمی کشور آلمان ، زبان آلمانی است . حدود ۹۵٪ مردم این کشور هم به این زبان یا گویش ‌هایی از این زبان سخن می ‌گویند . در عین حال زبان‌ های اقلیت ، دانمارکی ۰.۰۶٪ ، فریسی ۰.۰۱٪ ، رومی ۰.۰۸٪ و سوربی توسط ۰.۰۹٪ جمعیت نیز در آلمان استفاده می‌ شوند . بزرگترین گروه زبانی که توسط مهاجران صحبت می ‌شود ، زبان ترکی است با ۱.۸٪ جمعیت و زبان کردی با ۰.۳٪ جمعیت .

 
سیاست خارجی در آلمان

سیاست خارجی در آلمان :

آلمان در سیاست خارجی بازیگر تنها نیست . سیاست آن تقویت بلوکی است که "غرب" خوانده می ‌شود . آلمان در این بلوک سیاست خود را پیش می‌ برد . یک وجه اصلی سیاست خارجی آلمان فعالیت آن در صحنهٔ اروپا و جهان در چارچوب اتحادیهٔ اروپاست . آلمان نزدیکی ویژه ‌ای با فرانسه دارد . همکاری و همراهی با ایالات متحده آمریکا رکن دیگری از سیاست خارجی آلمان فدرال است . آلمان با اسراییل روابط دوستانهٔ ویژه‌ ای دارد و تقویت مناسبات با کشور های عربی را نیز همواره جزو اولویت های سیاسی خود قرار داده ‌است . در سرتاسر جهان مبنای اعلام‌ شده سیاست خارجی آلمان تحکیم صلح ، گسترش روابط مودت‌ آمیز و کمک به رشد اقتصادی خاصه در جهان سوم است . در سال های اخیر حقوق بشر به یک مفهوم راهنمای عمدهٔ در سیاست خارجی آلمان بدل شده ‌است .

 

احزاب در آلمان :

امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می ‌شود . ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی ‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می ‌کند . احزاب نیرومند آلمان عبارت اند از :

  • حزب دموکرات مسیحی ( CDU ) و حزب سوسیال‌مسیحی ( CSU )
  • حزب سوسیال دموکرات ( SPD )
  • حزب لیبرال ( دموکراتهای آزاد FDP )
  • حزب اتحاد ۹۰/سبزها ( Bündnis ۹۰/Die Grünen )
  • حزب چپ ( Die Linke )
تعداد کثیری هم حزب‌ های کوچک وجود دارند که به ندرت می ‌توانند به مجلس راه یابند ، زیرا برای ورود به مجلس در هردو سطح ایالتی و کشوری باید ۵ درصد آرا را به دست آورد .
 
آلمان باستان آلمان باستان

آلمان باستان :

ژرمن‌ها در دوران باستان آمیزه ناهمگونی از قبایل بودند که اروپا را در محدوده میان رودخانه ‌های راین و ویستولا و میان رود دانوب و دریای شمال و دریای بالتیک اشغال می ‌کردند . رومیان برای شناسایی این اقوام صفت گرمانوس ( به لاتین : germanus ) را به کار می‌ بردند ( که مشتق شده از germen به معنی اولاد است ) و در لاتین به معنای به وجود آمده از یک پدر و مادر است و شاید در اطلاق این نام به ژرمن‌ها سازمان خویشاوندی قبایل توتون مد نظر بوده‌ است . با تصرف سرزمین گل ( ۵۱ قبل از میلاد ) در غرب اروپا توسط ژولیوس سزار امپراتور وقت روم ، جنگ ‌های میان ژرمن ‌ها و رومیان در کرانه‌ های رود راین برای اولین بار به وقوع پیوست. این جنگ‌ها در آغاز با پیروزی نیروهای رومی همراه بود ولی نیروهای رومی هرگز درصدد اشغال دایمی مناطق آنسوی رود راین برنیامدند و این رودخانه همواره از سوی رومیان به عنوان مرز ایده آل امپراتوری روم و ژرمن‌ها شناخته می‌شد . درگیری ‌های خونین قبایل ژرمن و رومیان در سال ۳۷۸ میلادی و با وقوع جنگ ادرنه به صورت برگشت ناپذیری به نفع اقوام ژرمن رقم خورد . این جنگ به عنوان یکی از تعیین کننده‌ ترین جنگ ‌های تاریخ شناخته می‌ شود که در آن لژیون‌ های پیاده رومی به دست سواره نظام گوتی ( از قبایل ژرمن ) شکست خوردند . پس از این جنگ به علت نمایش تفوق بزرگ سواره نظام ؛ لژیون‌ های پیاده رومی دیگر هرگز تشکیل نشدند . از آنجا که رومیان سواره نظام ناچیزی داشتند در دوران پس از این جنگ عمدتا از مزدوران ژرمن یا هون به عنوان سواره نظام استفاده می‌کردند و در نتیجه وضعیت نظامی در روم دستخوش تغییرات بزرگ و تعیین کننده‌ ای گشت. در نهایت در سال ۴۰۶ میلادی ائتلافی از قبایل ژرمن که عمدتا از مارکومان‌ها ، کوادها، وندال ‌های بالا رونده و وندال ‌های پایین رونده تشکیل می‌شدند از راین گذشتند و با اشغال فرانسه موجبات تجزیه امپراتوری روم را فراهم کردند . این دوران مقارن است با هجوم هون‌ ها به رهبری آتیلا به سرزمین ‌های ژرمن ‌ها ( ۴۳۳-۴۵۳ ) که موجب درگیری هون‌ ها از یک سو و قبایل ژرمن و امپراتوری روم شرقی و امپراتوری روم غربی از سوی دیگر بود . سرانجام در سال ۴۵۴ میلادی و به دنبال مرگ آتیلا ، ژرمن ‌ها به رهبری ژپید ها توانستند هون ‌ها را شکست دهند . تاخت آوردن ژرمنان به روم باختری و فرو پاشیدن این امپراتوری چندان مهم است که نزد تاریخ‌ نگاران آغاز سده‌ های میانه به شمار می ‌رود .