روسیه با هفده میلیون کیلومتر مربع مساحت ، بزرگ ترین کشور دنیا و با 6/143 میلیون نفر جمعیت ، هفتمین کشور پرجمعیت جهان است .
 
روسیه ( به روسی : Россия ، واج‌نویسی : راسیا ) با نام رسمی فدراسیون روسیه ( Российская Федерация ، راسیسکایا فدراتسیا ) پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد . این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی ؛ و نیز با دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک مرز آبی دارد . روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ ، دریای ژاپن ، دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد . روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت ، پهناورترین کشور جهان است . پهناوری روسیه دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا است . این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است . به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور ( به ویژه سرزمین بزرگ سیبری ) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست . پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است . روسیه حدود ۱۴۲ میلیون تن ( براورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد ، که از این دید در جهان نهم است . تراکم جمعیت روسیه 8 / 3 تن در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است . همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است . بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور ( بخش اروپایی ) زندگی می‌ کنند . حدود ۸۰ درصد (۱۱۵ میلیون تن ) از مردم روسیه از نژاد روسی هستند و سایر نژادهای این کشور عبارتند از : تاتار ، اوکراینی ، چوواش ، چچنی ، ارمنی ، داغستانی ، مغول ، آواری ، اینگوش ، چرکس ، بالکار ، اوستیایی ، آذری ، گرجی ، و ...
 
تاریخ روسیه
روسیه

تاریخ روسیه :

تاریخ روسیه به قرن چهاردهم میلادی باز می ‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به عنوان بازیگر اصلی در بین چندین منطقه کوچکتر مشابه مطرح شد . ایوان چهارم ، معروف به ایوان مخوف ، نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید . در سده هفدهم خاندان رومانف به حکومت روسیه دست یافتند و تا سیصد سال بعد بر این کشور حکومت کردند . پتر کبیر و کاترین کبیر از معروف‌ترین این پادشاهان بودند که اصلاحات زیادی را در جهت مدرنیزاسیون این کشور به انجام رساندند . در اوایل قرن بیستم ، نارضایتی‌ های عمیق در میان بخش‌ های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور انجامید . در شرایطی که حاکمان کشور نسبت به درد و رنج توده‌های مردم بی تفاوت به نطر می‌رسیدند ، جریان‌ های سیاسی رادیکال در کشور قوت گرفتند . واقعه معروف به دوشنبه خونین در سال ۱۹۰۵ ، شکست روسیه از ژاپن در جنگ سال ۱۹۰۵ و شکست‌های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی‌ها دامن زد . در سال ۱۹۱۷ انقلابی به رهبری حزب بلشویک ، که در سال ۱۹۰۳ به رهبری لنین و تحت تأثیر آموزه‌های کارل مارکس تشکیل شده بود به حکومت پادشاهی در این کشور پایان بخشید . اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت . وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت و استالین در سال ۱۹۲۹ به رهبری بلا منازع حزب کمونیست دست یافت . سیاستهای استالین به صنعتی‌ سازی سریع کشور انجامید اما حکومت او با حجم غیرمنتظره‌ای از پاکسازی‌ های سیاسی ، تبعیدهای دسته‌ جمعی و حبس و زندان همراه بود . در ژوئن ۱۹۴۱ آلمان به شوروی یورش برد و جنگی چهارساله در گرفت که ۲۷ میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند . روسیه در جنگ پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد . استالین تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ در قدرت باقی‌ ماند . در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط یافت و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد . خروشچف جانشین استالین تلاش کرد تا جنبه‌های بی ‌رحمانه حکومت استالین را افشا کرده و در عین حال بخش‌ های کلیدی حکومت کمونیستی را حفظ کند . وی سانسور را در جامعه کاهش داده و سیاست خارجی همزیستی مسالمت‌ آمیز با غرب را در پیش گرفت اما با سرکوب قیام سال ۱۹۵۶ مجارستان به سلطه این کشور بر دولت‌های دست‌ نشانده شوروی ادامه داد . با این حال دستگاه حزبی اعتماد خود را به وی از دست داده و ااعتبار خروشچف در پی نحوه مواجهه او با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا کاهش یافت . وی در سال ۱۹۶۴ در یک کودتای حزبی ساقط شد . در دوران برژنف جانشین خروشچف ، شرایط زندگی برای توده‌های مردم قابل پیش‌ بینی‌ تر و مناسبتر شد اما سرکوب سیاسی ادامه یافت . با این حال با توجه به کاهش رشد اقتصادی و سربرآوردن مشکلات اجتماعی دوران برژنف به « عصر رکود » معروف شد . از سال ۱۹۷۹ شوروی در جنگی طولانی و خونبار در افغانستان درگیر شد که یک نسل کامل قربانی آن شدند .

 

جغرافیا روسیه :

روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی ؛ و نیز با دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ ، دریای ژاپن ، دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد .
همسایگان زمینی روسیه عبارتند از :
در جنوب خاور ( آسیا ) : کره شمالی ، چین ، مغولستان ، و قزاقستان
در جنوب باختر ( قفقاز ) : جمهوری آذربایجان و گرجستان
در باختر ( اروپا ) : اوکراین ، بلاروس ، لتونی ، استونی ، فنلاند ، و نروژ ؛ و در بخش جدا مانده کالینینگراد با کشورهای لیتوانی و لهستان .

جغرافیا روسیه
 
فرهنگ و زبان

فرهنگ و زبان :

روسیه در جامعهٔ بین‌المللی از کشورهایی از فرهنگ و هنر دفاع می‌ کنند به حساب می‌آید و مردم این کشور هم از مردمانی با فرهنگ به حساب می‌ آیند .
زبان رسمی روسیه ، زبان روسی است . ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد . روسیه ۲۱ جمهوری خودگردان دارد که بیشتر در جنوب باختر کشور ( قفقاز شمالی ) قرار دارند . روسیه فرهنگ پر باری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند .

 

 

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد . در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به « اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی » تغییر یافت . روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی ، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود . در سال ۱۳۷۰ ( ۱۹۹۱ ) شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست .

 
پول و اقتصاد روسیه

پول و اقتصاد روسیه :

واحد پول روسیه روبل است . اقتصاد روسیه صنعتی و نیز وابسته به منابع بزرگ انرژی این کشور به ویژه گاز است . و راههای ترابری این کشور نیز بسیار مهم هستند . روسیه با تولید ناخالص داخلی ۱۲۸۹ تریلیون دلار در سال ۱۳۸۶ ، هفتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده‌است . اقتصاد این کشور بر پایه سرمایه داری و خصوصی سازی است ، که این موضوع پس از فروپاشی شوروی و رهایی از اقتصاد دولتی و سوسیالیستی انجام شد . روسیه عضو گروه هشت است و از کشورهای صنعتی به حساب می‌ آید . به طوری که تخمین زده می ‌شود که روسیه تا سال ۲۰۱۶ میلادی از ۱۰ کشوری محسوب خواهد شد که بیشترین در آمد سرانه را دارند .

 

ارتش در روسیه :

روسیه دومین قدرت نظامی در جهان است و تانک های سنگین زره ای روسیه همچنین زیر دریایی های بی نظیر آن مشهور است البته ناگفته نماند که روسیه تنها کشوری است که موشک های قاره پیمادارد واحتیاجی ندارد یه دم پایگاه موشکی بزند و می تواند موشک های خود را از هر جای کشورش به هر جای کره ی زمین بفرستد .

ارتش در روسیه
 
فرهنگ و مذهب در روسیه

فرهنگ و مذهب در روسیه :

فرهنگ روس‌ ها در حقیقت از فرهنگ اسلاوهای شرقی ریشه می ‌گیرد که در نظر مسیحیان رومی پگان و کافر قلمداد می‌شدند . در شکل گیری اولیه هویت قومی و فرهنگی مردم روس اقوام دیگر تاثیرات به سزایی گذاشتند . از میان این اقوام می ‌توان به اورالی‌ ها و وایکینگ‌ ها اشاره نمود . در اواخز هزاره یکم ( میلادی ) هزاره یکم اقوام روس به مسیحی شده و به مذهب ارتودوکس شرقی گرویدند . پس از سقوط قسطنطنیه در اواخر قرن پانزدهم میلادی روسیه بزرگترین پایگاه مذهب ارتدکس باقی‌ ماند . از نقطه نظر دیگر روسیه از نظر فرهنگی نیز تحت تاثیر اروپا قرار گرفت و این تاثیرات پس از اصلاحات اساسی پطر کبیر بیشتر و بیشتر شد . فرهنگ روس به دنبال آن از حالت سنتی و شرقی خود به سوی فرهنگ غربی گرایید و در ابتدای قرن بیستم هم تغییرات اساسی بسیاری نمود که علت آن انقلاب بلشویکی سال ۱۹۱۷ روسیه و سلطه کمونیسم برای مدت هفتاد سال بر این کشور بود . روسیه در برخی مسائل فرهنگی مانند ادبیات ، فلسفه ، موسیقی کلاسیک ، نقاشی ، سینما و انیمیشن صاحب سبک می ‌باشد .

 

ریشه و تبار :

روس‌ ها از اقوام ساکن در اوراسیا هستند که به خانواده قومی و زبانی اسلاو تعلق دارند . مردم روس خود به اقوام و تیره‌های متعددی بخش‌ بندی می ‌شوند که در دو گروه روس‌ های شمالی و جنوبی از یکدیگر مجزا می ‌باشند. زبانشان نیز اگر چه روسی است اما گویش‌ های زیادی دارد و بطور کلی گویش‌ های شمالی روسی از گویش‌ های جنوبی متفاوت است . مطالعات ژنتیکی نشان داده که مردم روس از نظر ژنتیک تفاوت چندانی با اوکراینی‌ ها ، لهستانی‌ ها و مردم اسلوونی ندارند . همچنین برخی پژوهشگران مانند زلنین بر این باورند که مردم شمال روسیه به اوکراینی‌ ها و بلاروس‌ ها نزدیک‌تر هستند تا به روس‌ های جنوبی . همچنین در شمال روسیه مردم روس از نظر ژنتیکی به اقوام اورالی نزدیکی زیادی نشان می‌ دهند و این احتمالاً نشانگر این است که بسیاری از اورالی‌ ها که ساکنان منطقه شمالی اوراسیا بوده‌اند و امروزه در فنلاند و مجارستان و استونی و برخی دیگر از مناطق شمالی روسیه به سر می ‌برند تحت تاثیر همگون ‌سازی قومی روس‌ های مهاجر قرار گرفته باشند . و این به این معنی است که بسیاری از روس‌ های ساکن مناطق شمالی در اصل روس نیستند .

ریشه و تبار
 
مردم روس

مردم روس :

مردم روس نژادی از نژادهای اسلاو شرقی هستند، که مردمان این نژاد عمدتاً در روسیه و کشورهای همسایه سکونت دارند . نام روسیه از همین نام منشأ گرفته‌است . روس‌ ها به زبان روسی سخن می‌ گویند . جمعیت این گروه قومی در روسیه ۱۱۵٬۸۸۹٬۱۰۷ نفر و با احتساب سایر کشورها این رقم به ۱۵۰ میلیون نفر می ‌رسد .

 

تعطیلات سالانه و روزهای خاص روسیه :

مناسبت ها و جشن های گوناگونی در کشور روسیه به عنوان تعطیلات رسمی وجود دارد. روز استقلال، تعطیلات سال نو میلادی، کریسمس، روز پیروزی و روز اتحاد ملی از جمله تعطیلات رسمی این کشور هستند. زمان برگزاری مناسبت های یاد شده به شرح زیر است :

تعطیلات سال نو : اول تا پنجم ژانویه

عید کریسمس ( میلاد مسیح ) : هفتم ژانویه

روز دفاع از سرزمین پدری : بیست و سوم فوریه

روز جهانی زن : هشتم مارس

روز جهانی کارگر : اول می

روز پیروزی : نهم می

روز استقلال : دوازدهم ژوئن

روز اتحاد ملی : چهاردهم نوامبر

روز قانون اساسی : دوازدهم دسامبر

روز پرچم : نوزدهم آگوست

تعطیلات سالانه و روزهای خاص روسیه