جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ‌ترین و پرجمعیّت‌ترین کشور آمریکای جنوبی است . پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است .
 
برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر می‌ گیرد ، شرقی‌ ترین کشور قاره آمریکاست و با کشورهای اروگوئه ، آرژانتین ، پاراگوئه ، بولیوی ، پرو ، کلمبیا ، ونزوئلا ، گویان ، سورینام و گویان فرانسه هم ‌مرز است . در حقیقت ، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد . برزیل دارای زمین‌ های کشاورزی وسیع و جنگل‌های استوایی است . و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمند ترین اقتصاد آمریکای جنوبی است . برزیل مستعمرهٔ پرتغال بود و این کشور تنها کشور قاره آمریکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن می‌گویند . برزیل کشوری چندملتی است و جمعیت آن متشکل از نژادهای اروپایی ، سرخ‌پوستان آمریکا ، آفریقائیان و نیز آسیائیان است . مذهب اصلی این کشور کاتولیک کلیسای رم است .
 

نام برزیل :

زبان پرتغالی برزیل فاقد هر گونه استاندارد رسمی در مورد تلفظ است ، و با توجه به هر منطقه ممکن است تلفظ‌ها تغییر کند. تلفظ نام رسمی برزیل در پرتغالی اروپا به نحو ذیل است : [ʁɛ. 'pu. âli.ka fɨ. ðɨ. ɾɐ. 'ti.vɐ du bɾɐ. 'ziɫ] . عموماً بر این اعتقاد هستند که نام این کشور برگرفته از pau-brasil است ، نوعی درخت که مهاجران اولیه برای آن ارزش بسیاری قائل بوده‌اند ، گرچه برخی بر این باورند که نام برزیل برگرفته از نام جزیره اسطوره‌ای برزیل است که در قرون وسطی در اروپا از آن بسیار یاد شده‌است .

نام برزیل
 
جغرافیای برزیل

جغرافیای برزیل :

آب نزديك به نيمي از برزيل را بزرگترين سيستم رودخانه‌اي جهان ، يعني آمازون ، به دريا مي‌ رساند . با وجود فشار بر زمين كه منجر به جنگل زدايي وسيعي شده است . آبگير پهناور و كم ارتفاع آمازون هنوز در حد زيادي پوشيده از جنگل استوايي باراني است . در شمال آبگير آمازون ، ارتفاعات گوئينا بلندترين قله برزيل را در بر مي‌گيرد. در جنوب آبگير فلاتي مركزي پوشيده است از علفزارهاي استوايي می باشد . شرق و جنوب كشور متشكل است از زمينهاي بلند برزيل – فلاتي وسيع كه با دره ‌هاي حاصلخيز و سلسله كوهها تقسيم مي‌شود. جلگه‌اي باريك و ساحلي با تراكم جمعيت زياد در پاي اين زمينهاي بلند قرار دارد. رودهاي مهم : آمازون، پاران، سائوفرانسيسكو، ماديرا، جوروا، پوروس . بلندترين نقطه: قله نبلينا 3014 متر. آب و هوا : آبگير آمازون و ساحل جنوب شرقي استوايي است و بارندگي سنگيني دارد. باقي برزيل يا نيمه استوايي يا معتدل ( در علفزارهاي مركزي ) است . فقط شمال شرق بارندگي ناكافي دارد .

 

آب و هوا در برزیل :

تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل وجود دارد اما بخش بزرگی از آن گرمسیری است و پوشیده از جنگلهای بارانی آمازون که در حوضه آب ریز رود آمازون بوجود آمده‌اند. با این حال برزیل دارای پنج آب و هواست که عبارتند از گرمسیری در مرکز، کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، استوایی در شمال و معتدل در جنوب. آب و هوای استوایی به صورت بسیار بارز در شمال این کشور دیده می‌شود این مناطق به صورت واقعی فصل خشک ندارد و در واقع فصل خشک آنجا تنها کمتر از فصل بارانی بارش دارد اما آن میزان بارش هم قابل توجه‌است.

 
حیات وحش برزیل

حیات وحش برزیل :

برزیل اکوسیستم متنوعی دارد و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در این کشور بسیار زیاد است به طوری که کارشناسان انواع گیاهان و جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زده‌اند. پستانداران بزرگ در این کشور شامل جگوار، لئو پارت که هر دو نوعی پلنگ هستند و خوکهای وحشی، خوکان خرطوم دار، مورچه خوارها، تنبلها، روباه‌ها، اپوسوم و گورکن هستند.گوزن در جنوب برزیل به وفور یافت می‌شود و میمونها نیز در جنگلهای پر باران شمالی زیست می‌کنند. اما در سالیان اخیر بسیاری از عوامل انسانی و اقدامات مانند ساخت بزرگراه، قطع درختان برای مصرف چوب آنها، کشاورزی و زراعت، استخراج معادن و ساخت سد که باعث زیر آب رفتن بخشی از دره‌ها شده‌است این اکوسیستم غنی را تهدید می‌کند.

 

تاریخ معاصر در برزیل :

برزيل كه از متصرفات سابق پرتغال بود در 1822 استقلال يافت . سلطنت طولاني امپراتور آزادمنش پدر و دوم ثبات و رشد اقتصادي در پي داشت . مخالفت از جانب زمينداران (خشمگين از الغاء بردگي در 1888) و از طرف نظاميان ( كه از قدرت سياسي محروم بودند) منجر به وقوع كودتايي در 1889 گشت . پدر و دوم مجبور بهتسعفا شد و جمهوري فدرال برقرار گشت . اين جمهوري نخست با ثبات بود ، ولي ناآرامي اجتماعي فزوني يافت و در 1930 ژتوليو وارگاس قدرت را به دست آورد . وارگاس سعي داشت ايتالياي موسوليي را مدلي براي برزيل قرار دهد ، ولي در 1945 توسط نظاميان سرنگون شد . در 1950 وارگاس بار ديگر با پيروزي در انتخابات رئيس جمهور شد ولي در 1954 خودكشي را به مورد اتهام قرار گرفتن ترجيح داد پس از دوره‌اي از روي كار آمدن دولتيهاي كوتاه مدت غير نظامي , نظاميان بار ديگر از 1964 تا 1985 قدرت را به دست گرفتند كه طي اين زمان اقتصاد به سرعت توسعه يافت ولي حقوق سياسي و اجتماعي محدود گرديد . در 1985 برزيل به حكومت غير نظامي بازگشت و در 1990 برزيلي ها براي نخستين بار در طي 29 سال توانستند در انتخابات رياست جمهوري شركت كنند . اين كشور با مشكلاتي مربوط به توسعه آبگير آمازون روبروست و از طرفي بايد احتياجات توسعه گرا و روستاييان بي زمين و از طرف ديگر توصيه طرفداران محيط زيست و منافع بوميان قبيله‌اي را در نظر داشته باشد .

تاریخ معاصر در برزیل
 
مردم برزیل

مردم برزیل :

برزیل دارای تنوع زیستی بسیار زیادی است ، و بسیاری از نژادها و گروه‌های قومی را درخود جای داده‌است . در کل ، برزیلی‌ها نوادگان چهار گروه مهاجر هستند : سرخ‌پوستان آمریکا، بومیان برزیل ، که نوادگان گروه‌های انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از سیبری به سمت برزیل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برینگ به برزیل رسیدند . استعمارگران پرتغالی ، که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلا ل این کشور در سال ۱۸۲۲ به این کشور مهاجرت کردند . بردگان آفریقایی که از سال ۱۵۳۰ تا پایان دوران انتقال برده در سال ۱۸۵۰ به برزیل وارد شدند . گروه ‌های متنوع مهاجران از اروپا، آسیا و خاورمیانه که در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم به برزیل پا گذاشتند .

 

فرهنگ در برزیل :

موسیقی برزیل مانند مردمانش متنوع است . مشهورترین نوع موسیقی برزیل سامبا است . در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نوعی موسیقی به نام بوسانوا در ساحل‌های ریو دو ژانیرو شکل گرفت . نوازندگانی مانند استن گتز با بردن این موسیقی به آمریکا آن را جهان‌ گیر کردند . آهنگ « دختری از ایپانما » ساخته آنتونیو کارلوس ژوبیم معروف‌ترین بوسانوای برزیل است و به آهنگی استاندارد تبدیل شده‌است . هایتور ویا-لوبوس آهنگساز برزیلی نیز با آمیختن نغمه‌های محلی برزیل با روش‌های موسیقی کلاسیک معروف‌ترین آهنگساز موسیقی مدرن برزیل است . چند چیز برزیل را در دنیا به شهرت رسانده‌است : یکی در فوتبال که تیم ملی این کشور با داشتن نوابغی مانند « پله » تا « رونالدینیو » و پنج دوره قهرمانی در جام جهانی ، دنیا را محو هنر ستارگان بی مانند خود کرده‌است . دیگری قهوه برزیل : که این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده انواع و اقسام قهوه به تمام دنیا می‌ باشد. در ضمن جشن کارناوال برزیل که همه ساله در ایام نخستین سال جدید میلادی در شهرهای این کشور بوسیله گروه‌های گوناگون اجرا می‌شود بسیار مشهور می‌باشد .

فرهنگ در برزیل
 
مذهب در برزیل

مذهب در برزیل :

۷۴ درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیک‌ ها در بین کشورهای جهان است . شمار پیروان مذهب پروتستان در حال افزایش است ، این شمار در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به ۴/۱۵ درصد می‌رسید . ۴/۷ درصد از جمعیّت برزیل خود را منکر وجود خدا، کافر یا بی‌دین می‌دانند . روح‌گرایان ۳/۱ درصد از جمعیت برزیل را تشکیل می‌دهند (حدود ۳/۲ میلیون نفر) . ۸/۱ درصد طرفداران دیگر مذاهب هستند. برخی از این مذاهب عبارت‌اند از کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان(۹۰۰٬۰۰۰ نفر) ، شاهدان یهوه (۶۰۰٬۰۰۰ نفر) ، بوداگرایی (۲۱۵٬۰۰۰ نفر) ، یهودیت ۲۳۰٬۰۰۰ نفر ، و اسلام ۲۷٬۰۰۰ نفر. ۰/۳ درصد از مذاهب سنتی آفریقا همچون کاندومبله ، ماکومبا ، و اومباندا. برخی به ترکیبی از مذاهب مختلف ، همچون کاتولیک ، کاندومبل ، و مذهب بومیان آمریکا اعتقاد دارند .

 

ایمنی و امنیت در برزیل :

آمار و جرائم ، جدی و اغلب با خشونت در برخی از مناطق شهری مثل ریودوژانیرو ، سائوپائولو ، برازیلیا و سالوادور ، بالا گزارش شده است . جرائم خیابانی نظیر جیب ‌بری ، کیف‌ قاپی ، زورگیری و … در شهرهای بزرگ این کشور متداول است و خارجیان می‌توانند هدف خوبی برای سارقین باشند .

ایمنی و امنیت در برزیل
 
تعطیلات رسمی برزیل

تعطیلات رسمی برزیل :

سال نو میلادی ، اول ژانویه

کارناوال ، اواخر فوریه یا اوایل مارس ( بسته به چهارشنبه قبل از شروع ایام روزه کاتولیک ‌ها )

جمعه قبل از عید پاک ، مارس یا آوریل

سا لروز کشف برزیل ، ۲۱ آوریل

 

 

روز استقلال ، ۷ سپتامبر

روز الهه نگهداری برزیل ، ۱۲ اکتبر

روز ارواح ، ۲ نوامبر

روز اعلان جمهوری ، ۱۵ نوامبر

کریسمس یا به زبان پرتغالی ( ناتال ) ۲۵ دسامبر

 

صفحات مرتبط