سفر و‌ گردشگری با خاطره و خاطره‌سازی همراه است. آنچه که در آخر هر سفر باقی می‌ماند بیش از تجربه‌ها، خاطره‌هاست و هر اندازه تاثیر خاطره‌ها بر روح و جان گردشگر بیشتر باشد، باز آفرینی آن، دلنشین‌تر خواهد بود.

اما چه کسی یا چه کسانی می‌توانند در گردشگری نقش مستقیم درخاطره‌آفرینی گردشگران را رقم بزنند.

واژه راهنمای گردشگری یا تور لیدر برای گردشگران و مسافران واژه دور از ذهنی نیست. فردی که می‌تواند علاوه برآرامش و مدیریت سفر، یک خاطره کوچک ‌را به خاطره‌ای بزرگ و فراموش نشدنی، تبدیل کند.

بدون تردید، راهنمای سفر نقش کلیدی یک رابط میان محیط ( جامعه میزبان)، گردشگران و سایر ذی‌نفعان را ایفا می‌کند. هر چه راهنمای سفر در کارش موفق‌تر باشد، کوله‌باری که گردشگر با خود به ارمغان می‌‌برد نیز غنی‌تر بوده و رضایت وی از سفرش بیشتر خواهد بود و جوامع مرتبط نیز بیش از پیش، منتفع می‌شوند.

 دوم اسفندماه برابر با ۲۱ فوریه به نام روز جهانی راهنمای گردشگری تعیین شده و به لحاظ اهمیت و جایگاه این شغل در تقویم جهانی نیز به ثبت رسیده است.

 از سال ۱۹۹۰ و پس از تشکیل فدراسیون جهانی راهنمایان، روز راهنمای گردشگری در بسیاری ازنقاط جهان جشن گرفته می‌شود. راهنمای گردشگری به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شغل‌های جهان بوده و انتخاب یک روز در تقویم جهانی نیز بیانگر شغل و حرفه‌ای ارزشمند، مورد توجه و با اهمیت شناخته شده است.

راهنمایان گردشگری می‌کوشند تا زیبایی‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی میهن خود و سایرنقاط جهان را به نحوی شایسته معرفی کنند.

صد البته راهنمایان گردشگری، سفیران فرهنگی هستند و به عنوان کلید مقاصد، دنیایی از مجهولات موجود در جامعه‌ میزبان را برای میهمانان به معلومات تبدیل می‌کنند. این گشایش درها زمانی راحت‌تر امکان‌پذیر می‌شود که درجه‌ اطلاعات و آگاهی‌های راهنما نیز در حد مقبولی باشد؛ به عبارتی آگاهی‌های او در حکم ابزار کار وی است و هر چه این ابزار مرغوب‌تر، دقیق‌تر، ظریف‌تر و کارآمدتر باشد، روند خاطره‌سازی نیز، بهترو عمیق‌ترصورت می‌پذیرد به ویژه در شرایطی که وجود تکنولوژی موجب هوشمندسازی در سفر شده و گردشگران هوشمند خواستار راهنمایان هوشمند در سفر هستند.

چند سالی می‌شود که در کشور ما نیز همگام با سایر کشورهای جهان، روز راهنما گرامی داشته می‌شود. شاید فعالیت راهنمایان ایران به دلیل بعضی متغیرها مانند کمبود زیرساخت‌ها، شرایط اقتصادی و اجتماعی و انتظارات گردشگران، دشوار و سخت‌تر باشد ولیکن با وجود برخی مشکلات، راهنمایان فرهیخته، توانمند و فعال گردشگری در ایران، عاشقانه برای معرفی ایران عزیز درتلاش‌اند و نیز برای سربلندی و شکوه میهن می کوشند. این شغل هنوز در ایران از طرف بسیاری از بخش‌های دولتی و خصوصی ناشناخته مانده است.

امید است همراه با پاسداشت و تبیین خدمات ارزشمند راهنمایان، این روز جهانی فصلی نو‌ در گردشگری و شغل راهنمایان پدید آورد.

مغتنم است نیکو روز جهانی راهنمایان را به تمامی فعالان این عرصه تبریک گفته و با ابراز امتنان از تلاشهای ارزنده این عزیزان، توفیق و شادمانی برایشان آرزومند باشیم