پرچم ایتالیا که اغلب در زبان ایتالیایی به‌عنوان « پرچم ملی سه‌رنگ » شناخته می‌ شود ، از سه رنگ سبز ، سفید و سرخ با ویژگی‌ های مساوی تشکیل شده که به‌صورت عمودی هستند . شکل کنونی این پرچم در ۱۹ ژوئن سال ۱۹۴۶ و به‌طور رسمی در تاریخ ۱ ژانویهٔ سال ۱۹۴۸ به تصویب رسیده‌ است .
 
ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است . این کشور از شبه‌ جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است . امروزه ایتالیا کشوری توسعه ‌یافته است و جزو هشت کشور صنعتی به‌ شمار می‌ آید. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است . ایتالیا آب‌ وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌ و هوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد . دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌ های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌ شود . رم ، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود .
 

دوران باستان و میانه در ایتالیا :

اتروسک ها یونانی‌ ها و سپس رومی‌ ها در دوران باستان بر ایتالیا حکمرانی می‌ کردند و در قرون وسطی کنترل ایتالیا در دست پاپ‌ ها ، فرانک‌ ها ، بیزانسی‌ ها و سپس اعراب و نورمان‌ ها در پاره‌ای از اوقات بوده‌است . از میان مشکلات پرشماری که اتحاد ایتالیا (۱۸۷۰ - ۱۸۴۸) در پی داشت ، آنچه بیش از همه اضطراری می‌ نمود ، همانا یکدست ساختن سرزمینی بود که از لحاظ سیاسی و اقتصادی بسیار متفاوت بود.

دوران باستان و میانه در ایتالیا
 
وحدت ایتالیا

وحدت ایتالیا :

بکار گیری ساختارهای اداری دوره رژیم سلطنتی ساوویا در طول زمان باعث وخیم تر شدن اختلافات قبلی میان مناطق مختلف ایتالیا گردید و به دنیال آن موج مهاجرت طبقهٔ روستایی به سوی آمریکای شمالی و جنوبی آغاز شد. میان سال‌های پایانی قرن نوزدهم و سال‌های آغازین قرن بیستم، چند میلیون ایتالیایی به خارج از کشور مهاجرت نمودند. از دیدگاه اقتصادی و اجتماعی، دورهٔ قبل از اتحاد تا زمان آغاز جنگ اول جهانی با پدیده رشد کلی کشور همراه بود که با تکیه به موقعیت بین‌المللی مثبت، این امکان را یافت تا سر و سامانی به وضعیت مالی و ساختارهای دولتی داده و بخش‌های اصلی برای کمک به پیشرفت و توسعهٔ صنعتی را گسترش دهد و در این راستا البته از کمک سخاوتمندانه سرمایه‌های خارجی نیز بهره برد. شرایط اجتماعی کشور، که همراه با اختلافات پیش گفته میان مناطق روستایی و شهری بود، سال‌های اولیه ”صنعتی‌سازی کشور” و نخستین گام‌ها به سوی یک ساختار نوین اجتماعی را با شکل‌گیری احزاب سیاسی رقم زد. ظهور این احزاب سیاسی و تنش‌های اجتماعی ناشی از آن تأثیر گسترده‌ای بر جریان‌های بعدی تاریخی ایتالیا بجای گذاشت.

 

جنگ جهانی اول در ایتالیا :

به دنبال بر خورداری شهروندان ایتالیایی از حق رأی در سال ۱۹۱۳، روند یکپارچه سازی سیاسی کشور تکمیل شد و این در حالی بود که چهرهٔ بین‌المللی ایتالیا که به‌دنبال اصلاحات آغاز شده از فردای روز اتحاد، هماهنگ تر و مدرنتر شده بود، وجهه بیشتری یافته و تقویت می‌شد. در آستانهٔ جنگ اول جهانی، ایتالیا چشم انداز ترسیم شده تا آن زمان را دگرگون ساخته و در کنار قدرت‌های متحد فرانسه، انگلیس و ایالات متحده وارد جنگ شد. به‌دنبال کنفرانس صلح ورسای در سال ۱۹۱۹ مناطق شمالی ترنتینو، التوادیجه و ونتریا جولیا را که برای کامل ساختن روند اتحاد ملی مورد نیاز بود، بدست آورد. ایتالیا هر چند که از مبارزه پیروز خارج شده بود، اما از نقطه نظر اقتصادی زیر بار فشارهای وارده، دچار چنان آشفتگی‌هایی گردیده بود که دولت‌های وقت آن زمان توان هدایت آن را به‌سوی دست آورده‌های مثبت نداشتند. در این برهه برخی از تشکیلات سیاسی که بعدها به‌مدت دهها سال بر آینده کشور تأثیرات عمیقی گذاشت، پا به عرصه وجود گذاردند، از جمله حزب ملت (۱۹۱۹) که بعدها به حزب دموکرات مسیحی تغییر شکل داد، حزب سوسیالیست، حزب کمونیست که توسط گرامشی پایه گذاری شد (۱۹۲۱) و طبقات مبارز که توسط موسولینی شکل گرفت (۱۹۱۹) و بعداً در سال ۱۹۲۱ به حزب فاشیست ملی تغییر شکل داد و عامل به قدرت رسیدن موسولینی شد.

 
جغرافیا ایتالیا

جغرافیا ایتالیا :

ایتالیا در جنوب اروپا با مختصات جغرافیایی تقریبی ۵۰ ۲۲ شمالی، ۳۰ ۱۲ شرقی قرار دارد. مساحت کل آن ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع (تقریباً یک پنجم ایران) است که از آن ۲۹۴۰۲۹ کیلومتر مربع خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آب است. ۷۶۰۰ کیلومتر ساحل دارد. نکتهٔ جالب در مورد نقشهٔ کشور ایتالیا این است که نقشهٔ این کشور شبیه چکمه است. جزایر ساردنی و سیسیل در دریای مدیترانه نیز جزو ایتالیا است. آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است. در شمال به دلیل وجود رشته‌کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است. بلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه‌است.

 

گروه‌های قومی و نژادی در ایتالیا :

ایتالیایی‌ها. گروه‌های نژادی آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی اسلاو تبار در شمال و ایتالیایی آلبانیایی‌ تبار و ایتالیایی یونانی‌ تبار نیز در جنوب هستند . در سال ۲۰۰۵ ( ۵.۸٪ ) از جمعیت ایتالیا خارجیها بوده‌ اند . ۱۱.۴٪ بچه هایی که در سال ۲۰۰۷ در ایتالیا به دنیا آمده‌ اند حداقل یکی از والدینشان خارجی بوده‌ اند . در سال ۲۰۰۷ بیشترین مهاجرتها به ایتالیا به ترتیب ازاروپا (۵۲.۰۲٪) شمال آفریقا (۱۶.۱۷٪) آسیا (۱۶.۰۸٪) و آمریکا لاتین (۸.۵٪) بوده‌ است .

گروه‌های قومی و نژادی در ایتالیا
 
زبان ایتالیا

زبان‌ :

زبان ایتالیایی (La Lingua Italiana یا Italiano) از شاخه‌های زبان لاتین است و با زبان های دیگر لاتین مانند اسپانیایی ، فرانسوی ، رومانیایی و پرتغالی شباهات های زیادی دیده می‌ شود. در بین زبان های لاتین ، ایتالیایی بیشترین واژگان مشترک با لاتین و نزدیک‌ترین زبان به آن است . گویشوران این زبان که در ایتالیا، بعضی از کانتون های کشور سوئیس که با ایتالیا مرز مشترک دارند ، اتیوپی ، مالت ، واتیکان ، سان مارینو ، ونزوئلا ، کرواسی ، مراکش ، اسلوونی ، لیبی ، تونس ، سومالی ، اریتره ، جزیره کرس و شهر نیس فرانسه (هردو پیشتر جزو خاک ایتالیا بودند)، آمریکا، کانادا، استرالیا، آلبانی، بخش‌ هایی از کشور آرژانتین و قسمت‌ هایی از برزیل زندگی می‌ کنند . نسل قبلی کشورهایی همانند مراکش و لیبی هنوز به زبان ایتالیایی سخن می‌ گویند ولی میزان سخنوران این زبان در این کشورها، پس از تاکید بیشتر بر روی زبان های بومی و زبان عربی و انگلیسی کاهش پیدا کرده است .

زبان رسمی :

ایتالیایی زبان رسمی ایتالیا ، سان مارینو ، سوئیس ( یکی از چهار زبان رسمی ) ، سومالی ، اسلوونی ( همراه با زبان اسلوونیایی در چهار ایالت : کوپر ، ایزولا ، پیران و پورتورس ) واتیکان و شهرستان ایستریا در کشور کرواسی می‌ باشد .

 

مذهب در ایتالیا :

حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است ، ولی پروتستان ها، یهودی ها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می‌ کنند . ۹۱.۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند که یک سوم آنها (۳۶.۸٪) عضو فعال هستند.امروزه ۸۲۵۰۰۰ نفر مسلمان در ایتالیا زندگی می ‌کنند که (۱.۴٪) جمعیت ایتالیا را تشکیل می ‌دهند که از بین آنها فقط ۵۰۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند .

مذهب در ایتالیا
 
اقتصاد در ایتالیا

اقتصاد در ایتالیا :

از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور می ‌توان به صنایع فلزکاری ، ماشین‌آلات ، شیمیایی ، وسائط نقلیه ، مواد غذایی و ... ، منسوجات و البسه ، هواپیماسازی ، کشتی‌ سازی ، پتروشیمی ، الکتریکی ، اتمی و جنگ‌ افزار اشاره نمود . گندم ، جو ، سیب‌ زمینی ، چغندرقند، سیب ، ذرت ، برنج ، انگور ، ماهی ، گاو و خوک نیز مهم ‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌ دهند . سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر ۳۲/۰ هکتار است . تولید سالیانه گوشت گاو ۴۰۰/۱ هزار تن ، گوشت خوک ۵۰۰/۱ هزار تن ، گوشت گوسفند ۹۰۰/۱۵۴ تن و ۸۰۶ هزار تن صید ماهی است . تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل ۱/۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت است .

 

صفحات مرتبط