فَرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی . پایتخت این کشور پاریس و زبان رسمی آن فرانسوی است . جمعیت کشور فرانسه ۶۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است .
 
فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است . این کشور با کشورهای بلژیک ، لوکزامبورگ ، آلمان ، سوئیس ، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد . طی ۵۰۰ سال گذشته فرانسه از قدرت‌های بزرگ فرهنگی ، اقتصادی و نظامی در جهان بوده و در اروپا و دیگر بخش‌ های جهان نفوذ سیاسی داشته‌ است . در خلال سده‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی ، فرانسه بخش‌ هایی از شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا را مستعره خود ساخت و در سده نوزدهم و اوایل سده بیستم با گسترش مستعمراتش دومین امپراتوری بزرگ استعماری را در جهان تشکیل داد .
 
تاریخ فرانسه

تاریخ فرانسه :

نیاکان بخشی از فرانسوی‌ها گُل‌ها ( Gaulois ) بودند و تبار سلتی داشتند . اینان تا زمان ژولیوس سزار فرمانروای قدرتمند روم فرانروایی بومی خود را داشتند تا سرانجام به دست سزار سرنگون شدند و کشورشان بخشی از امپراتوری روم شد . با پایان جنگ جهانی اول در ۱۹۱۸ ، فرانسه با وجود متحمل شدن خسارات بسیار نواحی آلزاس و لورن را از آلمان پس گرفت . در ژوئن ۱۹۴۰ و در جریان حمله برق آسای آلمان نازی به فرانسه، مارشال پتن به نمایندگی فرانسه ، پیمان عدم مخاصمه با آلمان را امضا کرد ، و حکومتی دست نشانده هیتلر در فرانسه روی کار آمد . همزمان ژنرال شارل دوگل جمهوری در تبعید فرانسه را در لندن تشکیل داد . با آزاد شدن فرانسه در ۱۹۴۴، دولت ژنرال دوگل به پاریس انتقال یافت . بعد از سال ۱۹۴۵ ، مستعمرات فرانسه به تدریج به استقلال رسیدند . آخرین مستعمره اصلی فرانسه الجزایر بود که در ۱۹۶۱ به استقلال رسید . نتایج یک نظر خواهی در ۱۹۹۸ نشان می‌ داد که از هر ۵ فرانسوی ، ۲ نفر دارای علایق نژاد پرستانه هستند . در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۲ نیز ، ژان ماری لوپن نامزد ملی گراهای افراطی و نژادپرست ، پس از ژاک شیراک حائز رتبه دوم شد . این در حالیست که فرانسه یکی از متنوع ‌ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا از نظر نژادی است . ممنوعیت حضور با حجاب اسلامی زنانه در مراکز آموزشی و ممنوعیت استفاده از برقع در کلیه اماکن عمومی از جنجال‌های اخیر این کشور به شمار می‌ آیند . انقلاب کبیر فرانسه به سال ۱۷۸۹، عصر نوینی در تاریخ فرانسه و جهان آغاز نمود. دانتون و روبسپیر که از سران انقلاب بودند، به قلع و قمع شدید مخالفان داخلی پرداخته، عصر ترور یا وحشت را آغاز نمودند. مخالفان، روبسپیر را برکنار نموده و به سال ۱۷۹۴ اعدام کردند؛ اما در تامین امنیت و ثبات کشور ناکام ماندند. در این شرایط ناپلئون بناپارت به سال ۱۷۹۹ کودتا نمود، و در ۱۸۰۴ خود را امپراتور خواند. با شکست ناپلئون در جنگ واترلو به سال ۱۸۱۵ ، لویی هجدهم به سلطنت رسید . در زمان او کنگره وین تشکیل شده و مرزهای اروپای مرکزی و از جمله فرانسه و آلمان را تثبیت کرد .

 

پول و اقتصاد فرانسه :

دولت سوسیالیست ، بسیاری از شرکتهای بزرگ ، بانکها و بیمه‌ها را خصوصی اعلام نمود . اما چندین شرکت عمده از جمله ایرفرانس ، فرانس تله‌کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است و در برخی از امور به ویژه قدرت ، حمل و نقل عمومی و صنایع دفاعی دولت حاکمیتی دارد . بخش ارتباطات راه دور برای بخش خصوصی به تدریج آزاد شده‌است . واحد پول فرانسه یورو می باشد .

پول و اقتصاد فرانسه
 
فرهنگ در فرانسه

فرهنگ در فرانسه :

فرهنگ فرانسه و مردمان فرانسوی ‌زبان فرهنگ رایج در میان مردم فرانسه است که در گذر زمان توسط عواملی چون جغرافیا و رویدادهای تاریخی و گروه‌های داخلی و خارجی در این کشور شکل گرفته است . فرانسه ، و به ویژه پاریس ، از قرن هفدهم میلادی نقش مهمی در فرهنگ و ادب و هنرهای تزئینی در اروپا پیدا کرد و تاثیرات آن در قرن نوزدهم در سراسر جهان هویدا بود . از پایان قرن نوزدهم به این سو همچنین، فرانسه نقش مهمی در هنرهایی چون فیلم‌سازی و مد و آشپزی ایفا کرد . غنای فرهنگ فرانسه برآمده از تنوع آن ، بازتاب فرهنگ بخش‌ های گوناگون فرانسه بودنش ، تاثیراتش بر دیگر ملت‌ ها ، پایداری آن در میان گروه‌های قومی و سیاسی است و به آن امکان این را داده که در طول زمان بسیار به رشد بپردازد .

 

زبان فرانسه :

فرهنگستان فرانسه تعیین کننده سیاست‌های کشور در زمینه زبان فرانسوی است؛ با این حال این سیاست‌ها که پذیرش‌ آنها اجباری نیست گاه از سوی دولتمردان فرانسه نیز نادیده انگاشته می‌شوند. برای نمونه دولت لیونل ژوسپن خواهان مونث‌سازی بعضی واژگان از جمله واژه وزیر در « خانم وزیر » ( madame la ministre ) بود که با واکنش فرهنگستان که خواهان باقی ماندن وزیر به صورت مذکر ( madame le ministre ) بود ، مواجه شد . زبان‌های محلی متعددی در فرانسه وجود دارند که بعضی از آن‌ ها همچون زبان برتون و زبان آلزاسی با زبان رسمی فرانسوی تفاوت بسیار دارند . بعضی زبان‌ های نواحی ، همانند خود زبان فرانسوی ، ریشه‌ی رومی دارند از جمله زبان اکسیتان . زبان باسک به گونه کامل با فرانسوی تفاوت دارد و ریشه در هیچ زبان دیگری در جهان ندارد . گویشوران این زبان در مناطق جنوب غربی فرانسه تا شمال اسپانیا زندگی می‌ کنند . نسخه‌ای بازنگری شده از قانون اساسی فرانسه که در آن زبان‌های محلی به رسمیت شناخته شده‌اند در سال ۲۰۰۸ در نشست پارلمانی در کاخ ورسای به امضا رسید . زبان انگلیسی در فرانسه به عنوان زبان دوم در مدرسه‌ها و نهادهای آموزشی آموزش داده می‌شود .

زبان فرانسه
 
دین فرانسه

دین :

فرانسه کشوری سکولار است که در آن آزادی اندیشه و مذهب زیر اعلامیه حقوق انسان و شهروند تصویب شده در ۱۷۸۹ ، محترم شمرده می‌ شوند . جمهوری فرانسه بر پایه لائیسیته بنا شده است و آزادی دین‌ها ( از جمله ندانم‌گرایی و خداناباوری ) تضمین شده‌اند . قانون جدایی کلیسا و سیاست در فرانسه در ۱۹۰۵ به تصویب رسید و در آغاز جمهوری سوم ( ۱۹۴۰-۱۸۷۱ ) به اجرا گذاشته شد . با آنکه در گذشته بیشترین جمعیت فرانسه را باورمندان به آیین کاتولیک تشکیل می‌ دادند ، امروزه کمتر از نیمی از مردم آن کشور خود را کاتولیک می‌ دانند . بر پایه یک آمارگیری که در سال ۲۰۰۶ میلادی در مجله فاینانشیال تایمز به چاپ رسید ، ۳۲٪ از مردم فرانسه خود را ندانم ‌گرا می‌دانند و ۳۲٪ دیگر خدا ناباور هستند و تنها نزدیک به ۲۷٪ مردم به وجود خدا یا وجودی برتر و لایتناهی باور دارند .

 

ادیان مختلف در فرانسه :

کاتولیک ، اسلام ، یهودیت
 
آیین کاتولیک در فرانسه
 
آیین کاتولیک
مذهب کاتولیک رومی دین رسمی فرانسه پیش از انقلاب فرانسه و در دوره چند حکومت ناجمهوری در سده ۱۹ام ، از جمله دوران بازگشت و پادشاهی ژوئیه و امپراتوری دوم ، بود ؛ اگرچه امروز این جایگاه را از دست داده است . جدایی رسمی دین و دولت ( Séparation de l'Eglise et de l'Etat ) در سال ۱۹۰۵ پدید آمد و این کار رویکرد سخت‌ گیرانه جمهوریخواهان آن دوره در برابر دین و هواداری آن‌ها از لائیسیته را نشان می‌دهد . در آغاز قرن ۲۰ام ، فرانسه کشوری با جمعیت روستایی زیاد بود که بیشتر آنان را کاتولیک‌ های محافظه‌ کار تشکیل می‌ دادند ؛ اما با گذشت یکصد سال از آن هنگام و با افزایش جمعیت شهرنشین ، بیشتر جمعیت این کشور رو به سکولاریسم آوردند . به باور پژوهشگران امروزه دیگر فرانسه کشوری کاتولیک به شمار نمی‌ رود .
اسلام در فرانسه
 
اسلام
پس از آیین کاتولیک ، اسلام دومین دین بزرگ در فرانسه به شمار می‌ رود و جمعیت مسلمانان ساکن این کشور بیشترین در میان همه کشورهای غرب اروپا است . این به دلیل روندهای مهاجرتی ، که از دهه ۱۹۶۰ میلادی به این سو شدت گرفتند ، از کشورهای شمال آفریقا همچون مراکش و الجزایر و تونس و نیز به میزان کمتر از کشورهای ترکیه و آفریقای غربی ، پدید آمده است . با آنکه قانون اجازه گردآوری اطلاعات درباره باورهای دینی در فرانسه را به دولت نمی‌ دهد ، تخمین‌ ها و آمارگیری‌ ها نشان می‌ دهند که ۷-۴٪ از مردم این کشور مسلمان هستند .
اسلام در فرانسه
 
یهودیت
بر پایه آمارگیری سال ۲۰۱۰ کتابخانه مجازی یهودیان، جمعیت کنونی یهودیان در فرانسه نزدیک به ۴۸۳٬۵۰۰ تن است.[۶] یهودیان فرانسه بیشتر در کلان‌شهرهایی چون پاریس و مارسی و استراسبورگ زندگی می‌کنند. تاریخ دین یهود در فرانسه به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. در آغاز سده‌های میانی فرانسه مرکزی برای آموزش یهودیان بود، با این حال پس از آن بسیاری از یهودیان تحت پیگرد قرار گرفتند. فرانسه نخستین کشور اروپایی بود که پس از انقلاب خود، یهودیان را در زندگی و گزیدن آیین آزاد گذاشت؛ اگرچه یهودی‌ستیزی مشکلی باقی ماند و در سال‌های پس از آن ماجراهایی چون ماجرای دریفوس را پدید آورد. با آنکه یک چهارم یهودیان فرانسه در جریان هولوکاست کشته شدند، این کشور اکنون بزرگترین جمعیت یهودیان اروپا را در خود جای داده بیشترین یهودیان فرانسه سفاردی هستند که گستره‌ای از یهودیان بسیار مذهبی حریدی تا یهودیان به گونه کامل سکولار را شامل می‌شود .
 

جغرافیا فرانسه :

فرانسه بزرگترین کشور اروپای غربی است و ازفلاتهای مرتفع، سلسله جبال و سرزمینهای پستتشكیل شده است. كوههای پیرنهمرز فرانسه با اسپانیا را در جنوب غربی، و كوههای ژوزا،مرز فرانسه و سوئیس را تشكیل می دهند. به علت مجاورتفرانسه با دریای آتلانتیك، آب و هوای این كشور، معتدل است. به جز قسمت جنوبی كه دارای آب و هوای مدیترانه ای و تابستانهای گرم و خشك است، در بقیه خاك فرانسه و در تمامی طول سال، باران می بارد. به همین دلیل كشاورزیدر فرانسه رواج داشته، و فرآورده های كشاورزی نظیرغلات ، گوشت دام ، میوه و سبزیجات و انگور به مقدار زیاد تولید می شود. این كشور از بزرگترین صادر كنندگان آهن، گندم و جو به شمار می رود. فرانسه دارای معادن سنگ آهن ، نفت و گاز طبیعی می باشد. مراكز مهم صنعتی مانند فو لاد سازی ، اتومبیل سازی ، صنایع هوایی ، جنگ افزار، تولید عطر و جواهر سازی، عمدتاً در شمال شرق كشور مستقر می باشند

جغرافیا فرانسه
 

صفحات مرتبط