تایلند که در جهان به سرزمین لبخند معروف می باشد ، کشوری توریستی و بسیار زیبا واقع در جنوب شرقی آسیا است . جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی تایلند به همراه طبیعت وصف ناشدنی و مردمان خونگرمش ، یکی از کشورهای توریستی منحصر بفرد بوده که همه ساله میلیون ها توریست از سراسر دنیا را جذب دیدنی های خود کرده است . تایلند کشوری است با آب و هوای گرم استوایی ، جنگل هایی سرسبز و برافراشته ، سواحلی آرامبخش و دلچسب ، مردمانی مهمان نواز ، دریا و رودخانه هایی آبی و زلال ، معابد و کاخ هایی اسرارآمیز و باستانی ، حیات وحشی بی همتا و فرهنگی کهن و متفاوت .
 

حکومت تایلند

حکومت این کشور پادشاهی مشروطه است و فرمانروای کنونی رامای نهم از سال ١٩۴۶ تاکنون این مقام را به عهده داشته است . این کشور با مساحت حدود ۵١٣ هزار کيلومتر حدود ۶۴ ميليون نفر را در خود جای داده است . حدود ٧۵ درصد مردم قوميت تایی ، حدود ١۴ درصد چينی تبار ، ٣ درصد مالایی و بقيه از اقوام کوچکتری چون مونها، خمرها، و طوایف کوهنشين متعدد هستند . زبان رسمی کشور : تایلندی ، پایتخت و همچنين پرجمعيت ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود ٩۵ درصد مردم بودایی است.

حکومت تایلند
 
حکومت تایلند
حکومت تایلند

فرهنگ تایلند :

تایلند را اغلب با نام سرزمين لبخند می شناسند زیرا مردم آن تقریبا هميشه در هر موقعيتی لبخند بر لب دارند . در تایلند ناميده می Wai معمولا با چسباندن دو کف دست به یکدیگر در مقابل سينه، به دیگران سلام می کنند که این حرکت وای شود. اگر یک تایلندی در مقابل شما چنين حرکتی کرد، بهتر است که آن را بی پاسخ نگذارید. مردم این کشور همانند بسياری از فرهنگ های آسيایی ، احترام بسياری برای اجداد خود قایل هستند و در واقع یکی از مهم ترین جنبه های فرهنگ آنهاست به طوری که برای احترام به بزرگترهای خود، در مقابل آنها خم می شوند. افراد مسن تر نيز هميشه در تصميمات یا مراسم خانوادگی نقش اول را دارند. تایلندی ها بسيار ميهمان نواز هستند اما در عين حال فاصله طبقاتی برای آنها مهم است. آنها انسان هایی صبور و اهل مدارا بوده و از رفتارهای تند و توهين آميز دوری می کنند. تابوهای آنها نيز بيشتر در زمينه مذهب و سلطنت است و بنابراین گردشگران نباید حرکت یا بيان اهانت آميزی به خاندان سلطنتی یا مذاهب داشته باشند. هنگام بازدید از معابد یا کاخ پادشاهی، گردشگران باید لباس مناسب و نسبتا پوشيده ای به تن داشته و پيش از ورود کفش ها را از پا درآورند. تایلندی ها همگی علاوه بر نام اصلی خود، دارای نام غيررسمی و معمولا کوتاهی نيز هستند که با آن یکدیگر را صدا می را به کار می برند. گردشگران می توانند Nong و برای کوچکترها عنوان Pee زنند. در این کشور پيش از نام بزرگترها عنوان نيز برای خطاب بزرگترها استفاده کنند. Khun از عنوان دست زدن به سر افراد یا اشاره با پا به چيزی ، در این کشور بسيار بد شمرده می شود زیرا تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند. کتاب ها از جمله اشيای پرارزش برای آنها به شمار می روند بنابراین نباید آنها را روی ميز سر داده یا روی زمين قرار داد. در کشور تایلند، رنگ های مختلف نشانگر روزهای هفته هستند. زرد رنگ روز دوشنبه است و از جایی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده است ، رنگ زرد نيز رنگ سلطنتی است و وجود پرچم هایی به این رنگ در سراسر کشور، نشانگر حمایت گسترده تایلندی ها از پادشاهی است . پس از سال ٢٠٠۶ که شصتمين سالگرد سلطنت پادشاه تایلند را در این کشور جشن گرفتند، بيشتر مردم در روز دوشنبه لباس زرد بر تن می کنند تا وفاداری و احترام خود را نسبت به پادشاه نشان دهند. در جریان کودتای سال ٢٠٠۶ نيز سربازان به اسلحه خود روبان زردی بسته بودند تا نشان دهند با احترام تمام به پادشاه خود در این کودتای آرام شرکت کرده اند. مردم تایلند رابطه ای نزدیک با فيل ها دارند و این حيوانات جایگاه بالایی نزد این مردم دارند. اهميت فيل ها در نمادین بودن آنها برای پادشاهی، مذهب و ملت است زیرا در تاریخ، اسطوره و افسانه های مردم تایلند، این حيوانات همواره نقشی برجسته داشته اند. فرهنگ تایلندی ریشه در فرهنگ هند دارد و دوران طلایی آن به زمان پادشاهی آیوتایا بازمی گردد که آثار تاریخی بی نظير و همچنين رقص و نمایش تایلندی بر جای گذاشته است.

 
آب و هوای تایلند

آب و هوای تایلند :

با وجود اینکه هر زمانی برای سفر به تایلند خوشایند است ، اما بهترین فصل از نظر کم بودن گرما و باران، بين ماه های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست . دمای هوا در این فصل روزها ٢٨ درجه سانتيگراد و شب ها ١٢ درجه سانتيگراد است و هوا کم ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب نيز به همين دليل در نيمه این ماه برگزار می شود. تایلند دارای آب و هوای گرمسيری است و سه فصل مشخص دارد: گرم و خشک ، از فوریه تا می، ميانگين دمای ٣۴ درجه، رطوبت ٧۵ درصد. بارانی و آفتابی، از ژوئن تا اکتبر، ميانگين دمای ٢٩ درجه، رطوبت ٨٧ درصد. سرد، از نوامبر تا فوریه، ميانگين دما تا زیر ٢٠ درجه، کاهش رطوبت. در فصل باران های موسمی، در بانکوک معمولا باران زیادی در ماه های آگوست و سپتامبر می بارد و در اکتبر به بيشترین حد خود رسيده و سيلاب هایی نيز در شهر جاری می شوند.

 

موقعيت جغرافيایی تایلند :

کم پيش می آید که در بانکوک باشيد و جشن یا فستيوالی به مناسبتی برگزار نباشد! تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نيز جزو تعطيلات رسمی کشور هستند. تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هر فرصتی حتی کریسمس ، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گيرند: سال نو ميلادی در ژانویه، سال نو چينی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل. بيشتر جشن های ملی نيز در فصل خنک که بين ماه های نوامبر تا فوریه است، برگزار می شوند. Songkran Festival : جشن آب جشن سال نو تایلندی، در ١٣ آوریل هر سال برگزار می شود و ٣ روز به طول می انجامد تا ١۵ آوریل که نخستين روز در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغيير مکان است و علت نامگذاری آن حرکت Songkran سال جدید است . واژه خورشيد در منطقه البروج است. در این روز همچنين جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسيار باارزش است . در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند. در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پير و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب ، در ایالت چيانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چيانگ مای می روند. Loy Krathong : جشن ماه کامل یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ نام دارد. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمين ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم ميلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است . لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نيلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. در شامگاه این روز بسياری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کينه ها، خشم و پليدی ها را از خود دور کنند. مردم همچنين ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند. کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ٣ عدد عود و سکه تزیين می شود. پيش از رها کردن آن در آب ، آنھا را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسياری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد. در چيانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ ، این روز را جشن می گيرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.

موقعيت جغرافيایی تایلند
 
 
پول و اقتصاد تایلند
 

پول و اقتصاد تایلند :

واحد پول تایلند بت BAHT است و تقریبا برابر با یک چهلم دلار امریکا یعنی یک دلار = با ۴۰ بت تایلند. کشور تایلند در اواخر دهه ۹۰ میلادی و در پی بحران اقتصادی کشورهای شرق آسیا دچار بحران مالی شدیدی شد و نرخ برابری بت با دلار بشدت کاهش یافت اما در طی ۴ سال گذشته و با روی کار آمدن نخست وزیر جدید اقتصاد تایلند نیز بازسازی و دارای ثبات گردید. تورم در تایلند تقریبا مهار شده و قیمتها ثایت است. بطوریکه طی ۳ سال گذشته تقریبا قیمتها ثابت بوده و نرخ خدمات و کالا بدون تغییر ثابت مانده است. پروژه های اقتصادی بزرگی در تایلند در حال اجراست. اکثر کشورهای صنعتی جهان در حال سرمایه گذاری های کلان در تایلند هستند. اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تایلند تا ۱۰ سال آینده رشد اقتصادی چشمگیری خواهد داشت.و کشوری صنعتی خواهد شد. صنایع بزرگی مانند صنعت خودرو سازی و ماشین آلات.صنعت الکترونیک و کامپیوتر.و.... در حال تکمیل پروژه های بزرگی در تایلند هستند. صنایع کشاورزی. شیلات. ساختمان سازی و مسکن .صنعت هتل داری و جذب توریست از بخشهای فعال و پر در آمد تایلند است که تعداد زیادی از نیروی کار تایلند را جذب کرده. درصد بیکاری در تایلند زیاد نیست . چون من آمار دقیقی از آن ندارم لذا از ذکر ارقام در این مورد خودداری میکنم.رشد و ثبات اقتصادی در تایلند مرهون برنامه ریزی دقیق و دلسوزانه مسولین این کشور است. سخت کوشی و وظیفه شناسی یکی از خصوصیات مردم تایلند است. مردم تایلند خوب یاد گرفته اند که چگونه وظیفه کاری خود را به نحو احسن انجام دهند.بطور کلی هیچ کارفرمایی از کارگران تایلندی ناراضی نیست.مردم تایلند در ساعات تعیین شده سر کارهای خود حاظر میشوند و تا وقت مقرر به خوبی کار میکنند. کسی از زیر کار در نمی رود.و همه نسبت به کاری که انجام میدهند احساس مسولیت میکنند. سطح زندگی مردم تایلند نسبتا خوب است و بطور کلی از سطح زندگی مردم ایران بهتر و بالاتر است. اختلاف بین فقیر و غنی در تایلند نیز هست اما همه میتوانند مسکن داشته باشند غذای کافی داشته باشند و بطور کلی سطح زندگی فقیر ترین مردم تایلند از سطح زندگی فقیر ترین مردم ایران بالاتر است. و اما غنی ترین مردم در مقایسه با غنی ترین مردم ایران بسیار بالاتر و تعداد آنها به مراتب بیشتر است.سیستم دارو و درمان در تایلند خوب و بیمارستانهای بسیار مجهزی در تایلند دایر شده است.مردم تایلند از بیمه درمانی خوبی بر خوردار هستند. و میتوان گفت که هیچ بیمار تایلندی برای درمان نیاز به رفتن به خارج ندارد و برای همه بیماران این امکان وجود دارد که در داخل تایلند درمان شود و تامین هزینه درمان نیز برای همه افراد امکان پذیر است.تایلند در مبارزه و کنترل بیماریهای مسری و واگیر دار پیشرفت بسیار خوبی داشته و در این راه از ایران موفق تر بوده است.